x
Kategoriler

Dişler ve dişlerin bağlı olduğu etlere bağlı olarak diş yuvalarında meydana gelen diş sorunları ve problemlerinden kaynaklanan hastalıkların tedavisi, diş sağlığı olarak adlandırılır.
Diş eksiklikleri, diş çürükleri, dişlerin dizilişi ve diş enfeksiyonları diş sağlığının temel unsurlarıdır.

Diş sağlığı ilk önce ağız sağlığıyla başlar. Ağız içerisinde oluşan bakteri ve virüsler ağız yaralarına ve ağız kokusuna sebebiyet verir. Diş içerisinde birçok etken vardır. Diş plakları, diş taşları, tartarlar ve çürükler diş sağlığını olumsuz etkiler.

Diş Sağlığı Önemi

Diş ve diş eti hastalıkları her insanda meydana gelen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Ölümcül bir rahatsızlık olmadığı için diğer hastalıklar kadar önemsenmez. Türkiye’de yapılan araştırmalar sonucunda nüfusun %85’inde diş ve diş eti sorunları gözlenmiştir. Dişlere yapılan Dolgu, Protez, Protez kenarları ağız ve diş sağlığı merkezlerinden randevu alarak ayda en az iki kere kontrol edilmelidir.

Diş Sağlığı Bakımı

Ağız ve diş sağlığı için kullanılacak diş aparatları diş bakımı için büyük fayda sağlar. Diş sağlığı için kullanılan diş fırçası, diş ipi, diş tozu, diş pastası ve ağız suları diş bakımı için yardımcı aparatlardır.
Diş sağlığı ilk olarak diş fırçası ile başlar. Diş fırçası alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerinden biri diş eti yapınıza uygun olmasıdır. Diş hassasiyetine göre üç çeşit diş fırçası vardır. Yumuşak, yarı yumuşak yarı sert, çok sert kıllara sahip fırçalar kişiye göre uygunluk sağlar.

Dişler fırçalamak için tavsiye edilen fırçalama tekniği süpürme yöntemidir. Diş fırçasını dişlerin en sol üst köşeden başlayarak diş etinden aşağı doğru süpürme hareketi yaparak yarım fırça aralığında tüm dişlere uygulanır. Ön dişlerde ise yatay olarak süpürmek mümkün olmadığı için bu işlemi dikey olarak gerçekleştirmek gerekmektedir.

Dişlerin gelişiminde A, C, D vitaminleri önemli rol oynar. Dişlere zarar veren etmenlerden uzak durulmalıdır. Çok soğuk veya çok sıcak yiyecek ve içecekler dişlere zarar verir. Dişler diş hekimlerinin tavsiye ettiği şekilde fırçalanmalıdır. Eski zamanlarda en çok kullanılan misvak diş fırçası yerine geçmekteydi günümüzde halen tavsiye edilen misvak çubukları diş sağlığı için yararlıdır.

Çürüyen dişlerin arasından giren mikroplar zamanla dişin özüne ulaşarak dişleri karartır ve ağrıya sebep olur. Çürüyen dişler sadece dişe zarar vermez. Eğer diş sağlığı korunmaz ve apse ve iltihap iyileşmezse kana karışır ve daha büyük hastalıklara neden olur.
Diş apselerinin ve çürüklerin içerisinde barınan bakteri ve virüsler birçok hastalığın başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Çürük diş, bademcik iltihabı gibi akut solunum yollarına etki eder. Kalp romatizmasının da sebepleri arasında çürüyen dişler neden olarak gösterilmektedir.

Hassasiyet gerektiren dişler için en çok kullanılan diş sağlığı ürünleri arasında Arm&Hammer, Dentiste, Listerine gibi ürünler yer almaktadır.

Diş Sağlığı

T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.