Menü
Hesabım
Göster
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

Sepetim

Magnezyum

Filtrele

Kategoriler
Seçilen Filtreler
Filtre-Sil {{ SELECTED.TEXT }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Toplam 17 ürün bulunmaktadır.

Magnezyum, vücutta bulunan eser bir mineral olup birçok biyolojik süreçte önemli rol oynar. Magnezyum, hücre enerji üretimi, protein sentezi, sinir sistemi fonksiyonları, kas kasılması ve kemik sağlığı gibi temel işlevlere katkıda bulunur. Vücutta en bol bulunan dördüncü mineral olarak bilinir ve genellikle içme suyu, tohumlar, kuruyemişler, yeşil yapraklı sebzeler, balık ve süt ürünleri gibi çeşitli besinlerde bulunur.

Magnezyumun en önemli işlevlerinden biri enerji metabolizmasında görev almaktır. Hücrelerde ATP (adenozin trifosfat) üretiminde yer alarak hücresel enerjiyi sağlar. Aynı zamanda sinir sistemi fonksiyonlarını düzenleyerek sinir iletimini kontrol eder ve kas kasılmalarını düzenler. Magnezyum, kalsiyum, potasyum ve sodyum gibi elektrolitlerle birlikte çalışarak vücuttaki su dengesini korur ve sinir iletimi ile kas kasılmasını düzenler. Ayrıca, kemik sağlığını destekleyerek kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin kemik dokularına yerleşmesine yardımcı olur.

Magnezyum eksikliği, genellikle düzensiz bir beslenme, kronik hastalıklar veya bağırsak sorunları gibi faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Magnezyum eksikliği, kas zayıflığı, yorgunluk, sinir sistemi sorunları, düzensiz kalp atışı gibi belirtilere neden olabilir. Öte yandan, magnezyum alımının artırılması, genel sağlığı iyileştirebilir, kas fonksiyonlarını destekleyebilir, enerji seviyelerini artırabilir ve migren gibi durumların semptomlarını hafifletebilir. Ancak, herhangi bir mineral takviyesi kullanımı öncesinde bir sağlık profesyoneli ile danışmak önemlidir, çünkü aşırı magnezyum alımı toksik olabilir ve bazı durumlarda istenmeyen etkilere neden olabilir.

Daha fazla oku Daha az
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.