x

Güzelliğin en büyük silahı olan gözlerdir. Yaşam koşulları ve sıkıntılarla zamanla oluşan göz çevresi ve gözaltlarında oluşan kırışık ve morluklar oluşur. Otuzlu yaşlarda başlayan bu gözaltı sorunları giderek rahatsız edici bir durum haline gelir. Gözaltları hassas bir yapıya sahip olmasıyla yapılacak göz ve çevresi bakımları ayrı olarak evde yapılan maskelerle uygulanabilir. Yüz bakım maskelerini ve ya cilt bakım maskelerini uygularken özellikle belirtilen göz çevresi üzerine yapılan uyarı cümleleri tam olarak bunu belirtmektedir.

Göz Çevresi Sorunları Nelerdir?

Yüzün ovalinde oluşan T şeklinin kenarlarında kalan kısım göz ve göz çevresi zamanla yaşın da ilerlemesiyle kırışıklıklar, yıpranmalar ve ince çizgilerin ortaya çıkmasıyla meydana gelir.
Gözaltı kırışıklarının nedenleri arasında genetik olarak aileden geçme ve dış faktörlerde yer alır.

Dinlenme

İnsan vücudunun günde belirli olarak düzenli uyuması gereken sekiz saattir. Uyku düzeni insanın vücut gelişimini doğrudan etkilemesiyle uyku sırasında salgılanan hormonlarla cildin yenilenmesini sağlamaktadır.
Uyku sırasında cilt kendini yenilemeye başlar. Yenileme esnasında büyüme hormonu salgılanır ve kırışıklar uykusuz kalma ile ortaya çıkar.

Beslenme

Düzenli beslenmek ve uyku düzenini oluşturmak vücut için en gerekli iki ana maddeden biridir. Düzenli uyku ve düzenli beslenme bir arada götürülürse cilt kendini olduğundan daha kısa bir sürede toparlar ve vücudun ihtiyacı olan besinlerle birlikte kendini yeniler. Göz Çevresi bakımı ile kırışıkları önlemek için gerekli besinlerden öncelikle D3 vitamin ile A vitamini almak gerekir.
A vitamini bulunduran sebzelerde ıspanak, pazı, kereviz vs. meyveler ise; şeftali, kayısı, kavundur.

Kötü Alışkınlıklar

Kötü alışkanlıklar içerisinde bulunan sigara cilde en fazla zararı veren maddedir. Sigara içinde bulundurduğu nikotin ile dumanı vasıtasıyla yüzdeki gözenekleri doldurarak kirlenmesine ve tıkanmasına neden olur. Tıkanan gözenekler kendini yenileyemediği için cilt kısa zamanda kırışmaya ve morarmaya başlar. Alkol de karaciğer üzerinden etki ettiği için karaciğerde çalışan enzimler vücudun dengesini sağlamaya yarar. Fazla alkol tüketimiyle doğrudan olmasa bile ciltte akne ve cilt hastalıklarına neden olur.

Su Tüketimi

İnsan vücudunun belli bir yüzdesi su ile doludur. Bu su yüzdesinin düşmesi vücutta komplikasyonlara neden olabilir. Gözaltında oluşan morlukların sebepleri arasında tüketilen su miktarı da yer alır.
Yetişkin bir insanın günde en az 1 veya 2 litre su içmesi gerekmektedir.

Göz Torbaları

Gözaltı torbaları düzensiz uyku ile en çok ortaya çıkan durumdur. Bireyin kendi yaşam şekline uygun olmayan düzensiz yaşayış stiliyle beraber meydana gelen gözaltı torbaları, gözaltında bulunan kılcal damarların kanaması ve damar duvarlarının zarar görmesiyle meydana gelir.

Kaz Ayakları

Kaz ayakları kişilerin yaşlanma belirtisini gösterdiği ilk kanıtlardandır. İnsanlar gülüşüyle çok az kas oynattığı bilinse de kaz ayakları gülüş şekline kendini belli eder.

Her birer kadın ve erkekte ortak olan göz ve göz çevresi sorunları en fazla ortaya çıktığı mevsim yazdır.
Yazın güneş ışınlarının en yüksek dönemleri olmasıyla cildinize göre güneş kremi yüz için olanla beraber korunmadan dışarı çıkmayınız.
Ayrıca gözaltı kırışıkları için evde yapılan göz çevresi maskeleriyle cilt temizliği ve bakımı yapılabilir.

Göz Çevresi Bakımı

1 2 3 4 5
1 2 3 4 5
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.