sadsad x
asdasd

Ağız Bakımı

518 ürün

Ağız bakımı çocukluk döneminde başlar ve ilerleyen yaşlara kadar devam eder. Bebekler ilk süt dişlerini çıkarmaya başladıktan sonra ebeveynlerin çocukların dişlerine özen göstermesi gerekmektedir. Gün içinde süt içtikten sonra gazlı bez veya yumuşak bir fırçası ile diş arkalarını silmek bebeklerde ağız bakımı yapmak ve korumak için atılan ilk adımlardandır.

Yetişkinler çoğunlukla yaşamı boyunca süren bir hengâme arasında kendine özen göstermeyi ihmal ederler. Ağızımızda oluşan problemler diş sağlığını da etkiler. Ağız sindirime yardımcı olur. Ağızımıza aldığımız yiyecekleri çiğnemek, koparmak ve tükürükle beraber yutmaya hazır hale getiririz. Bu işlem sürecinde dişler aktif olarak çalışmaktadır. Ağız ayrıca konuşmamıza yardım eder. Dilin yardımıyla sözcükler ağızımızdan çıkarak düzenli kelime grubuyla iletişim kurmada üstün yarar sağlar. Zaman içerisinde dişlere doğru bakım yapılamazsa diş kaybı meydana gelir. Estetik bir görüntü ortaya çıkmamasının yanında diş kayıpları konuşmayı engelleyerek bazı seslerin çıkmasını önler. Bunun için yapılması gereken en önemli adım Ağız bakımı düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesidir.

Ağız bakımı için en büyük etkenlerden bir tanesi de diş fırçasıdır. Diş fırçası diş etlerinin hassasiyetine uygun olarak seçilmektedir. Üç tip diş fırçası bulunmaktadır. Yumuşak, orta ve sert yapıda bulunan diş fırçaları diş etlerine uygun olarak seçilerek Ağız bakımında etkilidir. Diş macunu seçerken de dikkat etmemiz gereken flüorür içermesidir. Diş macunu haricinde diş temizliği için diş pastaları ve diş ipleri de kullanılmaktadır.

Ağız bakımı nasıl yapılmalıdır? Sorusu için en güvenli yanıt diş hekimleri kontrolünde alınmasıdır. Ayda en az iki kere ağız ve diş sağlığı merkezlerinde diş muayenesi olarak diş bakımı için en uygun bakımı yöntemi ız bakımı nasıl yapılır öğrenilebilir. Ağız bakımında etken bir unsur daha zararlı madde kullanımıdır. Alkol ve sigara gibi zararlı maddele diş ve diş eti sorunlarına yol açar. Ağız kokusu meydana getirir. Alkol karaciğerden sigara ise akciğerden geçer ve nefesimize yansır. Bunun sonucunda ağız içerisinde kötü bir kokuya sebep olur.

Ağız bakımı için bilinen yanlışlarda bulunmaktadır. Bunların en başında sert diş fırçası dişi daha iyi temizler sözü yer almaktadır. İyi bir diş temizliği için fırçadan daha önemli olan diş fırçalama taktiğidir. Bastırarak diş fırçalamak daha iyi temizler de bilinen yanlışlardan bir diğeridir. Beyazlatma dişleri daha da sarartır doğru değildir. Beyazlatma işleminden sonra belli bir süre kahve, sigara, alkol gibi maddelerden uzak durmak gerekir. Hamilelikte diş dökülür diye bilinse de aslında hamilelikte diş düşmesi ağız bakımının tam olarak sağlanmamasından kaynaklanır. Ağız kokusu herkeste olur diye de bilinen bir yanlış vardır ve geçmeyeceği yönünde söylenir. Ağız kokusu çürük, diş eti rahatsızlığı, sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklardan kaynaklanır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.