sadsad x
asdasd

Vitaminler

164 ürün

Vitamin Nedir?

Vücudun, doğal fonksiyonlarını yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu organik bileşiklere vitamin denir. Vitaminler doğal besin kaynaklarında bulunur ve enerji üretimine, hücre yenilenmesine yardımcı olur.  Çoğu vitamin yiyeceklerden alınır, yeterli olmadığı durumlarda vitamin takviyesi olarak alınmaktadır.

Vitaminler, yapılarına göre suda ve yağda çözünenler olarak ikiye ayrılır.  O halde bu vitamin türlerini gelin yakından inceleyelim.

Suda Çözünen Vitaminler

Suda çözünen vitaminler arasında B ve C vitaminleri bulunmaktadır. Bu vitaminlerin vücut tarafından emilmeleri ve depolanmaları için suda çözünmeleri gerekir. Vücudun kullanmadığı, fazla miktardaki suda çözünen vitaminleri böbrekler yoluyla dışarı atılır. Bu sebeple bu vitaminlerin düzenli olarak alınması gerekmektedir.  Suda çözünen vitaminler enerji oluşumunda etkilidir ve yorgunluk hissinin azalmasına, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Yağda Çözünen Vitaminler

Yağda çözünen vitaminler ise A , D ,E ve K vitamin gruplarını içermektedir. Bu vitaminler yağda çözünebilen ve vücutta depolanabilen vitaminlerdir. Bağışıklık sistemi, kemik ve kas gelişimi gibi vücut fonksiyonlarının gelişiminde etkilidir. Yağda çözünen vitaminler vücutta depolanabildiği için suda çözünen vitaminler daha sık tüketilmelidir.

Vitaminler Hangi Besinlerde Bulunur?

A Vitamini

Göz sağlığı için son derece önemlidir. Yumurta, avokado, karaciğer, süt, havuç, sebze, ceviz, balık yağı gibi besinlerde bulunmaktadır.

D Vitamini

D vitamini  fosfor ve kalsiyum gelişimi için son derece önemlidir. D vitaminin en önemli kaynadığı güneş ışınıdır. Bunun yanı sıra balık, yumurta, tereyağı, peynir ve mantar besinlerinde bulunur. Sağlıklı diş ve kemiklerin oluşumuna ve korunmasına destek olur.

Sizde dünyaca ünlü markaların tüm vitamin takviyesi ürün çeşitlerini sayfamızdan inceleyebilir, dilediğiniz ürüne uygun fiyat, hızlı kargo ve kapıda ödeme imkanıyla hemen sahip olabilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.