x

Ayaklar vücudumuzda ki en önemli organlarımızdan biridir. Ayak bakımı ise ayaklarımızın sağlığı ve güzelliği açısından önemlidir. Ayaklarımız gün içerisinde sürekli çorap ve ayakkabı içerisinde hapsolur. Sürekli ayakta durarak fazlası ile yorulan organımız düzenli bir bakıma ihtiyaç duyar. Kış aylarında ayaklarımızdan çıkarmadığımız botlar ve spor ayakkabılar ayakların hava almasını önler. Kapalı kalan ayaklar nasır, batık, mantar gibi hastalıklara neden olurken birde yanında dayanılmaz kötü kokulara sebep olur. Kış boyunca kapalı kalan ayaklar sıcakların başlamasıyla insanlar ayakkabı tercihlerini açık ayakkabı ve babetlerden yana kullanmaktadır. Güneş ısısı, havadan gelen kir ve tozlar yüzünde ayaklar yeniden yıpranmaya başlar.

Ayak bakımı nasıl yapılmalı?

Vücudumuzda en çok yorulan ve yıpranan ayaklar, sağlığın en önemli göstergesidir. Ayak bakımı yapmak birçok kişiye zor ve vakit kaybı gibi gelse de güzel duran ayaklara sahip olmak için bakım şarttır. Ayaklar için yapılacak en büyük iyilik ayakkabı seçimi ile başlar. Ayakkabı alırken ayak numarasından büyük veya küçük numara almamak gerekir. Kadınların özenerek giydikleri topuklu ayakkabılar ayak yapısı için oldukça zararlıdır. Almamız gereken ayakkabılar içerisinde rahat edebileceğiz ortopedik ayakkabılar olmalıdır. Ayak bakımları için kuaför salonlarına gidilebilir veya evde rahatlıkla yapılabilecek bakımlarla ayaklarınızı şımartabilirsiniz. İlk önce yapmanız gereken ayaklarınızı ılık su ile yıkamaktır.
Ayak tırnaklarını keserken yuvarlak kesmeye dikkat edin düz kesilen tırnaklar ayakkabı içerisinde takılır ve kırılır. Ayrıca tırnak kenarlarında çıkan etleri kesmek tırnakları daha çabuk uzatır. Ayaklarda en çabuk kuruyan yer topuklardır. Kuruyan topuklar pul pul bir görünüme sahip olur.
Her akşam yatmadan önce ayaklar yıkanmalı ve nemli bırakılmamalıdır. Nemli kalan yerler bakteri oluşturur ve hastalıklara neden olur. Duş alırken kuruyan topuklar için ponza taşı kullanarak iyice ovulur. Ölü hücrelerden arınan topuklar yumuşar ve bakteri oluşturmaz. Banyo sonrasında yumuşayan ayaklara nemlendirici krem veya vazelin sürülerek nemlendirilir. Parmak aralarına sürmemeye dikkat edilir parmak arası nemli kalabildiği için bakteri oluşturabilir. Nemlendiriciyle rahatlayan ayaklara bileklerden başlayarak parmak aralarına doğru güzelce masaj yaparak son verebilirsiniz.

Ayak bakımını her gün veya hafta da bir uygulamak gereklidir. Bu sayede ayak tabanları rahatlar ve pamuk gibi olur. Yaz aylarında ayaklar için önemli olan sandaletlerin üstünde açıkta kalan parmaklardır. Güneş ışınlarına maruz kalan parmaklara evden çıkmadan önce güneş koruyucu sürerek yanmasını önleyebilirsiniz. Ayaklarda oluşan mantar, batık, nasır gibi rahatsızlıkları medikal ayak bakımıyla ağrısız ve sterile edilerek yeniden eski görünümüne kavuşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra ayaklarınıza bitkisel ayak bakımı ile evde basit malzemelerle maskeler ve bakım kürleri hazırlayarak rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz. Belirtmek gereken bir bakım önerisi de diyabet hastaları içindir. Diyabet hastaları ayak bakımına daha özen göstermeli ve kesinlikle diyabetik ayak bakım nemlendiricileri kullanmalıdır.

En popüler ayak bakım markaları arasında Mavala, Scholl, Odor Eaters, Sally Hansen, Onyster, Wartner gibi markalar gelmektedir.

Ayak Bakımı

1 2 3
1 2 3
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.