x

Güzellik doğuştan gelmesine rağmen güzel denilince akla ilk gelen cildin temiz ve parlak görünmesidir. Güzellik, sağlıklı ve hoş görünmek için günlük yapılan temizlik ve bakım ile gerçekleşir. Bakım yapmak lüks tüketim aracı olmaktan çıkmış günlük bir ihtiyaç haline gelmiştir. Günümüzde güzellik, kozmetik ürünleri ve güzellik merkezleri kavramlarıyla bütünleşmiştir. Birçok insan güzel olmak için Bioder, Avene, Bliss, Burt Bees gibi markaların ürünlerini kullanır.

Vücut bakımı nedir?

Her insan gündelik hayatında cildin her bölgesini ayrı olarak temizler. Sağlıklı ve hoş görünmek için cilt bakımı yapılması kişisel bakım içinde önemlidir. Sosyal hayatta günde yüzlerce insan arasından geçip onlarca insanla temas kuruyoruz. Gün içinde yapılan aktivitelerin ardından vücut hormonları aktif olarak çalışmaktadır. Gün içinde fazla çalışan hormonlar ter bezlerinden salgıladıkları kötü kokular dışarı doğru yayılmaya başlar. İnsanların hoşuna gitmeyen kokularla başa çıkmak için günlük vücut bakımı gerekiyor.
Vücut bakımı yaparken dikkat edilecek bir önemli konu daha cilt sorunlarıdır. Cildinizin yapısını bilmek yapacağınız bakım maskeleri ve losyonların kısa sürede etki etmesi konusunda yarar sağlar.

Vücut bakımı nasıl yapılmalı?

Vücudumuz eşit ve pürüzsüz bir bakım istiyor. Bakımları yapılmayan vücut kendini erken yaşlarda salar, yaşlanma belirtileri ortaya çıkar ve en kötüsü de kansere yol açar. Vücut temizliğine başlamadan önce vücut beş ayrı bölgeye ayrılır; bacak ve ayaklar, el ve kollar, Boyun ve göğüs, gövde, diz, topuk ve dirseklerdir.

Boyun ve Göğüs

Boyun ve göğüs, saç diplerinden başlayarak yüzü de içerisine alarak köprücük kemiğinin aşağısından göğüse kadar olan bölümdür. Boyun ve göğüs bölgesinde bulunan deri daha hassastır. Bunun için bakım yapılırken kimyasal içerik veya aktif bileşenleri yoğun olmayan ürünlerle bakım yapılmalıdır. Yüz için evde yapılacak maskeler kullanılabilir. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz tariflerin yanı sıra dermokozmetik ürünlerde kullananlar tarafından olumlu sonuçlar vermektedir.

El ve kollar

Gün içinde ellerimizi sık sık yıkarız ve sabun kullanırız. Bunun sonucunda cilt rengi solar, kırışır ve sarkmalar meydana gelir. El ve kol bakımı için yapmamız gereken nemlendirici kullanmaktır. Cilt nemlenerek yenilenmeyi sağlar ve deri kırışmaz ve sarkmaz. Bilinen en iyi nemlendirici olan vazelin cildinizi yumuşatır ve pürüzsüzleştirir.

Gövde

Gövde vücutta boyunun bittiği yerden başlayarak kol ve bacaklar hariç kalan yerdir. Gövde ilk önce duş jeli ile yıkanır. Daha sonra cildi yumuşatmak ve onarımını sağlamak için içeriği vitamin ve özlerle sağlanmış nemlendirici veya vücut yağlarıyla bakımını yapabilirsiniz.

Bacaklar ve ayaklar

Her banyoda yapılan lif ve keseyle bacakları pürüzsüzleştirebilirsiniz. Ayak bakımı uygulamalarının en önemlilerinden biri de, nemli bacaklara uygulanan kesedir. Bu işlem ciltte ölü deriyi yüzer yerine yeni derinin hava almasını sağlar. Daha sonrasında nemlendirici ile cildin nem oranını koruyarak haftada bir iki kere bacak ve ayaklara peeling yapılır. Yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm sağlar.

Diz topuk ve dirsekler

Diz ve topuk ve dirsekler vücudun en dışında kalan ve en çok kuruyan yerleridir. Bunun için haftada bir iki kere bakım yaparak kuruluğu giderin. Topuk temizliği için en çok kullanılan topuk taşıdır. Topuk taşı ayağın altında sertleşmiş deriyi yumuşatır ve nasır oluşumlarını engeller.

Vücut

T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.