sadsad x
asdasd

Kontörleme

56 ürün
  1 2

Son yılların trendleri arasında kontür makyajı yer almaktadır. Blogger, makyöz ve daha birçok kişinin tercih ettiği yüz kontürü nedir? Ne işe yarar gelin birlikte inceleyelim.

Yüzün gizlemek istenilen ve öne çıkarmak istenilen bölgelerine koyu ve açık renkte ürünlerin uygulanmasına kontür denir. Diğer bir adıyla ışık, gölgelendirme işlemidir diyebiliriz. Yüz hatlarını ortaya çıkartarak yüzün ve makyajın daha güzel görünmesini sağlar. Yüz kontürü yani makyaj sihirleri ne işe yarar bir göz atalım.

 • Elmacık kemikleri belirginleştirir,
 • Burnu küçük gösterir,
 • Bakışları derinleştirir,
 • Yüzü ince gösterir,
 • Çeneyi yuvarlaklaştırır.

Her kişinin yüz yapısı birbirinden farklıdır. Bu sebeple daha güzel bir görünüm için yüz şekline göre kontür uygulaması son derece önem taşır. O halde yüz şekline göre kontür adımlarını öğrenelim.

Yüz Şekline Göre Kontür Uygulaması

Oval yüz, en ideal yüz şeklidir. Bu yüz tipine sahip kişilerin ekstra bir kontür uygulamasına ihtiyacı yoktur diyebiliriz. Alın ve çene bölgesine açık renk aydınlatıcı sürmesi yeterli olacaktır. Elmacık kemiğinin üzerine sürdüğü allık zaten yüz hatlarını öne çıkaracak!

Yuvarlak yüz, bu yüz şeklinde hedef yüzü daha ince göstermektedir. Yüzün yan kısımlarından başlayarak çene kemiği üzerine kadar koyu renk bir kapatıcı uygulanmalıdır. Açık renkli aydınlatıcı ise elmacık kemiğinin üstü, alın ve çene böylesine uygulamalı ve eşit bir şekilde yayılmasını sağlamalıdır. Profesyonel bir uygulama için kontür fırçası kullanılması tavsiye edilir.

Kare yüz, şekline sahip kişilerin kontür uygulaması son derece kolay ve pratiktir. Yapılması tek gereken; saç diplerine ve çene kemiğine koyu renk kapatıcı sürüp eşit bir şekilde dağıtmak. Alın ve çene kısmına ise aydınlatıcı uygulamak olacaktır.

Üçgen yüz, bu yüz şekli klasik üçgen ve ters üçgen şeklinde kendi arasında ikiye ayrılmaktadır. Klasik üçgen yüz yapısına sahipseniz alın ve elmacık kemiklerinizin alt kısmına koyu renk uygulamalısınız. Alın ortası, çene ve elmacık kemiği üstüne açık renkli bir aydınlatıcı sürmelisiniz. Ters üçgen yüz yapısına sahip kişiler ise çene kemiğinden kulak hizasına kadar koyu renk kapatıcı sürmeli,  göz altı ve çene bölgesine açık renk aydınlatıcı uygulamalıdır. Ters üçgen yüz yapısına sahip kişilerde çene kısmı geniş alın kısmı ise daha dardır.

Kontür Yaparken Hangi Makyaj Malzemelerine İhtiyaç Duyulur?

Yüz şekline göre kontürün nasıl uygulandığını öğrendik. Bu uygulamaları hayata geçirmek için makyaj malzemelerine ihtiyaç duyacağınızı unutmayın! Kontür işlemi için ihtiyaç duyulan ürünler;

 • Fondöten veya pudra
 • Koyu renk kapatıcı
 • Açık renk aydınlatıcı
 • Allık
 • Kontür fırçası
 • Allık fırçası

Kontür uygulamasının ciltte pürüzsüz görünmesi için alt zemin yani ten makyajı çok önemlidir. Bunun için bir fondöten veya pudra uygulandıktan sonra kontür uygulamasına geçilmelidir. Koyu renk kapatıcı yüzün gizlemek istendiği alanlara uygulanır. Açık renk aydınlatıcı ise ön plana çıkarmak istenilen bölgeye sürülmelidir. Elmacık kemiğinizin üzerine uygulayacağınız allık ise ten makyajınızı tamamlayarak kusursuz bir cilt görünümün kazandıracaktır. Tüm bunları yaparken makyaj fırçalarının önemini göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin

Profesyonel kontür uygulaması için aradığın her şeyi Dermokozmetika’da bulabilirsin. Maybelline, Flormar, Pastel gibi dünyaca ünlü markaların toz, krem ve stick kontür ürünlerine uygun fiyat, aynı gün kargo ve hediye fırsatlarıyla sahip olabilirsin. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.