Menü
Hesabım
Göster
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

Sepetim

Güzelliğiniz ve sağlınız için ihtiyacınız olan en iyi Dermokozmetik Ürünleri hızlı ve güvenli olarak Dermokozmetika.com.tr'den online satın alabilirsiniz!

Güneş Kremi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Güneş Kremi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
07.07.2023

Güneş Kremlerindeki SPF Nedir?

Açılımı Sun Protection Factor olan “SPF” güneş koruma faktörü anlamına gelmektedir. Cildi UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyarak yaşlılık belirtisi, güneş lekesi gibi çeşitli cilt problemlerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

Güneş kremlerinin üzerinde yer alan UVA ve UVB arasında fark nedir? sorusunu cevaplayacak olursak; UVA ışınları atmosfer tabakasının süzemediği en zararlı ışındır ve hücre hasarına neden olur. Yaşlanma belirtileri, leke gibi cilt problemlerin oluşmasına zemin hazırlar. Bu ışın türü cilt yüzeyinde hissedilmez iken UVB ışınları cilt yüzeyinde hissedilebilen ışınlardır. UVB ışınları cildin bronzlaşmasını sağlar. Güneşte korunmadan fazla kalınlığında güneş yanıkları, cilt soyulması gibi çeşitli problemlerini beraberinde getiren ışın türüdür diyebiliriz. Bu nedenle cildi güneşten ve zararlı ışınlardan korumak için yaz kış güneş kremi kullanılması son derece önem taşır. Güneş kremlerinin üzerinde yer alan "+" işareti ve PA derecelendirmeleri, ürünün UVA ışınlarına karşı ne kadar koruma sağladığını gösterir. SPF değeri ise ürünün UVB ışınlarına karşı koruma seviyesini belirtir. Güneş kremi seçerken hem SPF hem de PA derecelendirmelerine dikkat etmek, hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı tam koruma sağlamanıza yardımcı olur.

SPF 30 ve SPF 50 Koruma Faktörü Arasındaki Fark Nedir?

Güneş koruyucularıyla ilgili doğru bilenen en büyük yanlışlardan biri SPF’i yüksek olan güneş kremlerinin cildi daha fazla koruduğudur. Aslında bakacak olursak SPF 30 ve SPF 50 arasında ki fark sadece koruma süresidir. SPF 30 koruma faktörlü bir güneş koruyucu ciltte 30 dakika boyunca %100 koruma sağlarken, SPF 50 koruma faktörlü bir güneş koruyucu 1 saat boyunca %100 koruma sağlayabilir. Her iki SPF faktörünün de zaman içinde koruma gücü azalmaya başlar. Bu nedenle etkili bir koruma için güneş kreminin iki saatte bir tekrarlanması gerekir.

Cilt Tipine Göre Güneş Kremi Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Hassas ciltler tercihini kızılötesi koruma sağlayan güneş ürünlerinden yana kullanmalıdır. La Roche Posay Anthelios SPF50+ Shaka Fluid yüksek spektrumlu koruması ciltte UVA ve UVB ışınlarına karşı kalkan görevi görür. Kızılötesi-A ve hava kirliliği sebebiyle cildin zarar görmesini önlemeye yardımcı olur.

Yağlı ciltlerin sebum (yağ) oranı fazla olduğu için ciltte akne oluşumuna daha eğilimidir. Bu nedenle yağsız ve ince yapıda güneş kremi kullanmaları gerekir. Avene Cleanance Solaire SPF 50+ güneş koruyucu yağsız ince yapısı ile cildi korurken, yağlanmayı kontrol altına alır ve akne oluşumunu önler.

Kuru ciltlerin nem oranı düşük olduğu için güneş kremi tercih ederken cildin nem ihtiyacını karşılayacak, cildi neme doyuracak güneş kremi seçmesi gerekir. Bioderma Photoderm Max SPF 50+ güneş koruyucu, kremsi dokusu ile cildi nemlendirir ve güneş kaynaklı kuruluğunu önler.

Lekeli veya lekelenmeye eğilimli cilt tiplerinin güneş kremi tercihini leke karşıtı yüksek koruyucu ürünlerden yana kullanması gerekir. Solante Pigmente SPF 50+ cildi güneşe karşı korur, güneşin sebep olduğu koyu leke ve ton farklılıklarının oluşmasını önler.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.