Menü
Hesabım
Göster
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

Sepetim

Güzelliğiniz ve sağlınız için ihtiyacınız olan en iyi Dermokozmetik Ürünleri hızlı ve güvenli olarak Dermokozmetika.com.tr'den online satın alabilirsiniz!

Bakım

Atopik Ciltle Baş Etmenin 5 Yolu

Atopik Ciltle Baş Etmenin 5 Yolu
07.07.2023

Atopik dermatit, çeşitli sebeplerden doğan deride kızarıklık, şişme, kaşıntı gibi belirtileri olan en yaygın cilt problemlerinden biridir. Genellikle kuru, çok kuru ve hassas ciltlerde gözlemlenmektedir.

Atopik ciltler, hassas bir yapıya sahiptir. Bu sebeple de dış etkenler, mevsim geçişleri, yanlış ürün kullanımı ve cildin susuz kalması gibi birçok faktörden çabucak etkilenir. Bu durum sonucunda ise cilt bariyeri zayıflayarak, ciltte kuruluk ve pul pul dökülmeler meydana gelir. Atopik cilt probleminin belirtilerine genel olarak bakacak olursak;

  • Kuruluk
  • Kaşıntı
  • Pul pul dökülme
  • Hassasiyet
  • Ciltte kalınlaşma
  • Ciltte kızarıklık veya şişlik
  • Derinin su toplaması

Dış etkilere karşı hassas bir yapıda olan atopik cilt tiplerinin diğer ciltlere oranla bakımına ekstra önem göstermesi gerekmektedir. O halde gelin birlikte atopik ciltle baş etmenin yollarını inceleyelim…

Cilt Temizliğine Önem Verin!

Normal, karma, kuru veya yağlı her cilt tipinde etkili bir bakım için altın kural cildin temizlenmesidir. Özellikle atopik ciltlerin bu adımı atlamadan doğru ürünlerle cildi temizlemesi son derece önemlidir. Bu cilt tiplerinin temizleyici ürün seçiminde de dikkatli olması gerekir. Çünkü kimyasal oranı yüksek temizleyiciler, sabun vb. içerikli ürünler cildin normalinden daha fazla kurumasına ve atopik cilt belirtilerinin tetiklenmesine neden olur. Bu sebeple atopik ciltler temizleyici seçerken dermokozmetik içerikli, krem yapıda ve yoğun nemlendirici özelliğe sahip ürünler tercih etmelidir. Bu doğrultuda öncelikle cildi kurutmayacak ve cildin nem seviyesini dengeleyecek bir temizleme jel kullanılabilir. Temizleyici jel, cildi nazikçe temizler, nemlendirir ve cildin hassasiyetini yatıştırır.

Kaşıntıyı Arttıracak Şeylerden Kaçının!

Atopik ciltlerin en büyük şikayetleri arasında kaşıntı yer almaktadır. Cildin susuz kalması, kuruması ve pul pul dökülmeye başlaması beraberinde ciltte kaşıntı hissini de getirir.  Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta cildi kaşımak ve ovalanmaktan kaçınılmasıdır. Kaşıntı hissettiğinizde yoğun nemlendirici bakım kremi uygulayabilir, kaşıntıyı tetikleyecek sentetik, sert ve yünlü kıyafetler yerine pamuklu kumaşlardan dikilmiş giysiler tercih edebilirsiniz.  

Cildinizi Her Gün Nemlendirin!

Atopik cilt tipleri, özen gösterilmesi gereken hassas cilt tipleri arasında yer almaktadır. Bu cilt tipleri çok kuru bir yapıda olduğundan kendi nemini üretemez. Bu sebeple de cilt bariyeri kırgınlaşmaya başlar ve cilt dış etkenlerin nüfuzuna açık hale gelir. Bunun yanı sıra cilt kuruluğundan kaynaklı gerginleşir ve kimi zaman kızarıklığa sebep olur. Ekstra neme ihtiyaç duyan bu cilt tipleri, özel olarak geliştirilmiş yoğun nemlendirici bakım kremi kullanarak cildi derinlemesine nemlendirebilir.

Yoğun nemlendirici bakım kremi, cildin nem seviyesini dengeler, yatıştırır ve cilde yumuşaklık kazandırır. Derinlemesine nemlendirilmiş bir cilt ise, cilt bariyerini güçlendirir ve cildi dış etkenlere karşı korur.

Doğal Gül Suyu ile Cildinizi Yatıştırın!

Atopik cilt tipleri dahil her cilt yapısında olumlu etkiler gösteren Gül suyu, cilde yumuşaklık kazandırır ve temizler. Ancak atopik cilt tiplerinin gül suyu seçerken içeriğinin %100 doğal ve saf olup olmadığına dikkat etmesi gerekir. Çünkü doğal olmayan kimyasal oranı fazla ürünler ciltte atopik belirtilerinin (kaşıntı, pul pul dökülme, kuruluk vb.) artmasına neden olabilir.  Bu sebeple gül suyu tercih ederken içeriğinin doğal ve organik olmasına özen gösterin.

Bakım rutinlerinizde gül suyunu temizleyici veya tonik olarak cilde uygulayabilirsiniz.  Gül suyu, genel olarak cildi onarıcı etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra cildi yatıştırır, rahatlatır, kaşıntıyı önler ve cilt kuruluğunun önüne geçerek cildi nemlendirir.

Sağlıklı Beslenin ve Bol Su Tüketin!

Atopik cilt tiplerinin sağlıklı beslenmesi ve bol su tüketmesi de bir diğer önemli hususlar arasında yer alır. Özellikle vitamin değeri yüksek olan meyve ve sebzeler tüketilmeli, mümkün olduğunca bol su içilmelidir. Su tüketimi ile cildinizin nemini içten kazandırabilir, böylece ciltteki kuruluğu önleyebilirsiniz.  

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.