x
Kategoriler

Dermokozmetik, kelime anlamı kozmetik ürünlerinden gelmektedir.  İnsanların cildine ve vücuduna yaptığı bakımla daha iyi görünmek ve ciltte oluşan rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olmak için üretilen tüm ürünlere verilen genel bir isim olarak bilinmektedir. Dermokozmetik ise kozmetik sanayisinin gelişip büyümesi neticesinde ilaç olarak kullanılması aynı zamanda güzellik kavramını koruması ihtiyacına yönelik geliştirilmiş formüllerin insanlığın hizmetine sunulmasıdır. Dermokozmetik ürünlerin temel amacı tedavi etmek, uygulanan tedaviye destek olmak ve tedavi esnasında oluşan alerjik reaksiyonların giderilmesine yardımcı olmaktır.

Dermokozmetik Ürünlerin Sahip Olması Gereken Özellikler

Formüller üretilirken içeriğinde farklı ve özel etkin maddeler içerebilirler.

Dermatolojik araştırmalardan testlerden başarı bir şekilde geçmiş olması ve ürünlerin test edilmiş olması gerekmektedir.

Özellikle hassas ciltler ve bebekler üzerine üretilen ürünlerin daha doğal özlerden yapılması gerekir. Bu konuyla ilgili özel sertifikalara sahip olması ve doğal madde içeriklerinin yüzdeliklerle ifade edilmesi gerekmektedir.

Ürünlerin patentli olması veya içeriğinde bulunan etkin maddenin patentli olması gerekmektedir.

Hazırlanan formüllerin içerisinde yer alan etkin maddelerin yüzdelikleri üreticiler tarafından belirtilmesi gerekmektedir.

Dermokozmetik markaların kullandığı bir veya birkaç etken madde, standart bitki özleri ve drogları, vitaminler, patentli bileşenler, etkinliği kanıtlanmış termal sular, mikrobiyolojik, biyolojik aktif içerikler ve daha birçok etken madde çeşitliliği bulunmaktadır.

Dermokozmetik ürünler üzerinde bazı durumlarda Ph değeri belirtilmektedir. Hangi ortamlarda hazırlandığı içerik bakımından büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle bazı ürünler içerisinde kimyasal içermez. Steril, hijyenik gibi uyarılar bulunmaktadır.

Cilt bakımında veya vücut bakımında oluşan özel durumlarda rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilir.

Lipozom, niozom, mikroküre, nanoküre, transdermal gibi birçok ilaç ya da etken madde taşıyıcı yeni bir sistemin uygulanabilir olması ve bu sayede ürüne istenilen özelliklerin kazandırılabilir olması gerekmektedir.

Ürünler isteğe göre ambalaj ve koruyucu kaplar tasarlanarak kullanıcılara sunulabilir.

Sıklıkla yaşanan sorunların giderilmesine yardımcı olurken aynı zamanda etki alanlarını genişleterek birden fazla soruna çözüm sağlayabilirler.

Fiyatları içerikleri nedeniyle yüksek oranda olabilirler. Bazı ürünlerde fiyat düşüklüğü oluşabilir.

Koku, renklendirici madde, zararlı ya da zararları kanıtlanmış kimyasal doğal ürünleri birçoğu içermez

 Etkinliği, yan etkisi ve raf ömrü, stabilite, toksisite açısından bazı testlerden geçirilirler.

Dermokozmetik ürünler eczanelerde satılır. Fakat hem eczanede hem de başka satış kanallarında satılan dermokozmetik ürünler de bulunmaktadır.

Tüm dermokozmetik ürünlerin ortak yanı; farklı cilt tiplerine göre, farklı sorunlara yönelik ayrı ayrı kategoriler ile çözümler sunmalarıdır. Dermokozmetik ürünler kullanılmadan önce mutlaka bir dermatolog hekim, bir eczacı ya da cilt uzmanı tarafından önerilmeleridir.

Dermokozmetik

T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.