sadsad x
asdasd

Bu sıcak havalarda cildimiz için neler yapmalıyız?

01 Temmuz 2014
Bu sıcak havalarda cildimiz için neler yapmalıyız?

Sıcak havayla birlikte daha çok terleyerek su kaybediyoruz. Buna bir de güneşin daha yakıcı olması eklenince cildimizi iki kat daha fazla korumak zorunlu hale geliyor.

Bu havalarda su içmeyi unutmak ya da su yerine diğer içecekleri tüketmek cildimize ilerde telafi edemeyeceğimiz zararlar verebiliyor. Dehşete kapılmaya gerek yok: Cildimize daha çok dikkat etmek ve daha çok nemlendirmek gerektiğini belirten uzmanların bizlere kolayca uygulanacak 5 önerisi var:

1- Düzenli uyku cildi güzelleştirir
Cildin nem kaybı yaz aylarında daha da artar. Ayrıca oruç tutacak kişilerin iftarda ve sahurda vücut için gerekli gıdaları tam alamamaları ve yetersiz uyku uyumaları cildi olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle iftardan sonra bol su içilmeli, meyve ve sebze tüketmeye özen gösterilmelidir. Ancak cilt için gerekli nem oranını korumak için sadece su içmek yeterli olmuyor. Öncelikle hücrelerde meydana gelecek hasarı önlemek gerekiyor. Bu dönemde nemlendiriciler kurtarıcı rolü üstlense de düzenli uyku en önemli faktör!

2- Nemlendiriciler asıl işlevi dışında çevresel kirlilik ve yıpranmaya karşı da koruyucu bir kalkan oluşturduğundan düzenli kullanılmalıdır.

3- Cilt tipi ne olursa olsun her gün nemlendirici kullanın
Kişinin yağlı bir cildinin olması, nemlendirici kullanılmasına gerek olmadığı anlamına gelmiyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; her cilt tipi için en uygun ürünlerin kullanılmasıdır. Kuru ciltler için kremler, yağlı ciltler için ise yağ oranını dengeleyen nemlendiriciler önerilmektedir. Nemlendirici ürünler; su moleküllerini cildin en alt tabakalarına kadar taşıyarak, derinlemesine nemlendirmeyi sağlamaktadır. Doğru nemlendirici seçimi için dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.

4- Su tüketimi günde 2 litreden az olmamalıdır. Cilt sadece su ile temizlenmemelidir. Cildi yağlı olanların temizleme jelleriyle yıkamaları, kuru ciltlerdeyse süt formunda temizleyicilerin tercih edilmesi gerekmektedir.Vücudumuzun yüzde 70'i sudur ve bu suyun yüzde 20'si deri tarafından kullanılmaktadır. Günde en az 2 litre su tüketmek cildi toksinlerden arındırmakta, yumuşaklığını korumakta, temiz ve sağlıklı kalmasını sağlamaktadır.

5- Saç ve tırnak sağlığınız için bu gıdaları tüketin
Yaz aylarında iştahın kapanması ve yetersiz beslenme cildin yanı sıra saç ve tırnak hastalıklarına da yol açabilmektedir. Bu nedenle cilt, saç ve tırnak sağlığını etkileyen maddelerden zengin beslenilmesi gerekmektedir. Kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, çinko içeren kabak çekirdeği, ıspanak, susam gibi gıdalar sofralardan eksik edilmemelidir. B12 vitamini ve folik asit kaynakları kırmızı et ve yeşil yapraklı sebzelerdir. Bu dönemde eksilen vitaminlerden biri de biotindir. Biotin özellikle yumurta, fındık, ceviz gibi kuruyemişlerde ve kuru baklagillerde bulunmaktadır. Antioksidan vitaminlerin tüketimi yaşlanma karşıtı etkileri nedeniyle önerilmektedir. Bu vitaminler A C ve E vitaminleridir. Kırmızı ve turuncu renkli meyve sebzelerin tüketimine ağırlık verilmelidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.